شگفتی دیگری از سرزمین تزارها، راه آهن سراسری سیبری، طولانی ترین خط راه آهن دنیا

 

روسیه از دیرباز کشور شگفتی ها بوده است، سرزمینی پهناور با جاذبه های طبیعی زیبا و شگفت انگیز و مردمی که گویا در طول تاریخ همواره در تلاش بوده اند تا شگفتی های طبیعی این کشور را با کاخ ها، پل ها و سازه های ساخته خودشان نیز درآمیزند. در این میان مسکو به عنوان پایتخت، انتخاب اصلی گردشگرانی ست که قصد دارند برای گذراندن تعطیلات، سفر به این کشور را انتخاب کنند.بازدید از کاخ کرملین در کنار میدان سرخ قطعا تجربه ی شگفت انگیزی برای شما خواهد بود، یکی دیگر از این جاذبه ها روسیه، راه آهن سیبری است که برای دیدن آن باید با آن هم مسیر شد.

 

خط آهن سیبری مسیر فوق العاده ای برای افرادی ست که می خواهند با قطار و از نزدیک، دور منطقه پهناور اوراسیا بگردند، این سفر که یک هفته به طول می انجامد به شما شانس دیدن حدودا هشتاد شهر و روستای کوچک و بزرگ را می دهد، یکاترینبورگ، اولان اوده و ایرکوتسک شهرهایی ست که بازدید از آن ها در طول این سفر برای شما جذاب خواهد بود. علاوه بر دیدن شهرهای مشهور کشور روسیه، شما در این سفر 7 روزه شانس دیدن عجایب طبیعی دنیا را خواهید داشت؛ عبور از رود ولگا؛ رشته کوه اورال؛ استپ بارابا و ابرهای شگفت انگیز آن، جنگل سیبری، رود ینی سئی و در نهایت دریاچه شگفت انگیز بایکال به عنوان قدیمی ترین و عمیق ترین دریاچه آب شیرین جهان با 1700 متر عمق می تواند بیش از بیش به جذابیت های این سفر بیافزاید.

 

ایده ساخت راه آهن سراسری سیبری به دوره تزار الکساندر دوم باز می گردد، وی قصد داشت با این کار به مناطق کم جمعیت و دورافتاده شوروی سابق سر و سامان بیشتری بدهد؛ این مسیر در سال 1891 تا 1916 ساخته شد و از مسکو تا ولادی وستوک در اقیانوس آرم گسترش پیدا کرده است.

 

 

اگر بخواهید تصور کنید که این خط آهن چه مقدار وسیع و گسترده است باید بگوییم؛ خط آهن سیبری سه کشور بزرگ دنیا یعنی روسیه، چین و مغولستان را به هم متصل می کند و از ده منطقه زمانی مختلف عبور می کند. این خط آهن با 9200 کیلومتر فرهنگ ها و ملت های گوناگونی را به شما نشان می دهد و قطعا تجربه لذت بخشی از سفر با قطار را تجربه خواهید کرد. لازم به ذکر است با پیشرفت تکنولوژی امروزه قطارهای این مسیر کاملا امن، مطمئن و راحت هستند و تمامی امکانات لازم را برای آسایش و راحتی شما در طول سفر در اختیارتان است. از غذاها و امکانات بی‌نظیر گرفته تا دیدن چشم‌اندازها و مناظر زیبای اطراف، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا بهترین سفر زندگی تان را رقم بزنند. معروف‌ترین قطار این مسیر به نام روسیا مسافران را از مسکو سوار کرده و به سمت شرق حرکت می کند.

 

 

مسیر این قطار پس از رسیدن به ایرکوتسک، سه شاخه می‌شود و طی کردن هر سه مسیر بدون توقف شش الی هفت روز زمان خواهد برد. با توجه به مسیری که انتخاب می کنید، می‌توانید از دیدن مناظر شگفت‌آوری مانند دیوار بزرگ چین و بیابان گبی به عنوان پنجمین بیابان بزرگ جهان لذت ببرید. همچنین در توقف‌گاه‌های بین راهی، فروشگاه‌ها، گالری‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های متعددی انتظار شما را می کشند و شما می توانید با تنوع غذایی، فرهنگ ها و آداب رسوم مختلف و نوشیدنی‌های محلی بیش از بیش آشنا شوید.

 

در این قطار به تمامی مسافران، کوپه یا تختخواب اختصاص داده می‌شود. همچنین افرادی که تمایل به خرید تور گروهی دارند می توانند تورهای اختصاصی راه آهن سراسری سیبری را که برای مسافران شخصی، زوج‌های جوان و گروه‌های متفرقه طراحی شده اند بنا به سلیقه و شرایط خودشان انتخاب کنند.

جالب است بدانید قبل از افتتاح راه‌آهن سراسری سیبری، سریع‌ترین راه سفر بین شهر‌های سن پترزبورگ و ولادی وستوک، عبور از اقیانوس اطلس، سفر زمینی در آمریکای شمالی و سپس عبور از اقیانوس آرام بوده ‌است.

این خط‌آهن با عبور از ۱۶ رود بزرگ و یکی از بزرگ‌ترین پل‌های احداث شده به ارتفاع ۲۶۱۲ متر روی رود آمور (Amur) ساخته شده ‌است. بلندترین تونل این مسیر دو کیلومتر طول دارد و شما در کیلومتر ۵۳۱۱ مسیر خود، به ساختمانی منحصر‌ به‌فرد و مرمرین با نام Sludyanka را خواهید رسید، در نهایت باید بگوییم تک تک لحظات این سفر لذت‌بخش، در دفتر خاطرات زندگیتان ثبت خواهد شد. علاوه بر مناظر و چشم‌انداز‌های شگفت‌انگیزی که بیرون از قطار از مقابل دیدگان شما می‌گذرند، تجربه‌ای منحصر‌ به‌فرد در زندگی داخل قطار انتظارتان را می‌کشد.